Перевір свою аптечку: 5 правил, які збережуть життя
Домашня аптечка покликана надати швидку допомогу у тому разі, коли хтось із близьких нездужає чи хтось поранився, чи отримав травму. Але якщо пильно розглянути те, що там зберігається, то це більше схоже на склад прострочених і малокорисних таблеток і мазей, які залишилися після проходження курсу лікування когось із родичів. Така аптечка навряд чи буде корисна, якщо дійсно щось трапиться. Та й ті ліки, які можуть бути корисні, не завжди зберігаються правильно.
Розповімо про п’ять правил, які допоможуть тримати аптечку в порядку і збережуть ваше здоров’я та здоров’я оточуючих.
1. Температура зберігання
Частину ліків потрібно зберігати в холоді. Це означає, що температура не повинна бути нижче, ніж в холодильнику, а це +5 – +8 градусів за Цельсієм. Якщо температура нижче – ліки можуть зіпсуватися. Не можна зберігати ліки у дверях холодильника або притуляти коробку з ліками до задньої стінки: рідкі препарати можуть заморозитися, що призведе до втрати їх фармакологічних властивостей.
Якщо на препаратах написано, що їх необхідно зберігати при кімнатній температурі, це означає, що температура зберігання не повинні бути вище +25 градусів за Цельсієм. Тому не варто зберігати їх біля батареї, де температура повітря може бути вище. Не варто зберігати їх і в ванній, так як там підвищена вологість, що також негативно позначається на збереженні властивостей препаратів.
2. Зберігайте упаковку
Багато хто після покупки ліків викидає все зайве. Зайвим прийнято вважати картонну упаковку та інструкцію до застосування. Є дві причини, чому цього робити не варто. Саме в інструкції прописано як застосовувати препарат (до їжі або після), а також дозування. Якщо ви не лікар, то швидше за все ви не зможете утримувати цю інформацію в голові й коли потрібно буде випити ліки, без інструкції ви просто не будете знати, як це зробити правильно.
Друга причина: в інструкції є перелік побічних дій й ознак індивідуальної непереносимості. Якщо це не звичайний аспірин, то інструкція може зберегти життя тому, у кого почалася алергія на препарат. Якщо довелося викликати швидку, то медики швидше визначаться, якщо ви їм покажете інструкцію.
3. Дотримуйтеся термінів придатності
Термін придатності вказують на упаковці, але майте на увазі, що багато препаратів придатні до зазначеної дати тільки при збереженні герметичності упаковки. Якщо флакон або тюбик були розкриті – шукайте термін придатності в інструкції. Часто ліки після порушення герметичності придатні не більше 2-3 тижнів.
4. Переглядайте аптечку раз в півроку
Не зберігайте вдома занадто багато ліків. У перелік найнеобхідніших входить не так вже й багато препаратів. Це захистить вас від ситуації, коли терміново потрібно знайти якісь ліки, але для цього потрібно “перерити” величезну коробку з сотнею найменувань.
Серед домашніх ліків повинні бути:
- Знеболюючі (анальгетики і спазмолітики),
- Антигістамінні,
- Засоби проти діареї,
- Сорбенти,
- Засоби обробки ран та опіків (перекис, бинти, пластирі та інше).
Інший вміст аптечки – це специфічні ліки, які виписуються індивідуально, в разі якщо ви або хтось із членів сім’ї страждає якимось хронічним захворюванням.
5. Правильно утилізуйте
Якщо ви тримаєте в порядку аптечку, то раз на півроку вам доведеться щось з ліків викидати. Робіть це правильно, так щоб нікому не нашкодити. Правильніше за все приносити прострочені ліки для утилізації в місцеву поліклініку або найближчу аптеку. Якщо пункту збору прострочених ліків поблизу немає, то викидайте їх у відро для сміття в щільно закритому посуді (наприклад, банка з-під пива або пакет з-під соку). Зробіть доступ до них максимально обмеженим, щоб тварини і птахи не змогли до них добратися по дорозі на смітнику.