Як навчити дитину здоровому способу життя
Багато психологічних травм з дитинства, які ми отримали від своїх батьків, пов’язані з їжею і нашим зовнішнім виглядом. Цілком очевидно, що ми хочемо захистити своїх дітей від такої токсичної поведінки, але при цьому хочемо прищепити їм здорові звички. Як зробити це менш травматично і дієво? У цій статті ми зібрали поради психологів на цю тему.
Станьте прикладом
Починаючи з 6-місячного віку, коли дитина тільки починає проявляти харчовий інтерес, ми вже закладаємо основу для харчової поведінки. Їмо ми самі здорову їжу, яку пропонуємо дітям, чи є прийом їжею ритуалом, який об’єднує сім’ю або це необхідність, без якої не вижити, їмо ми перед телевізором, бездумно закидаючи в себе їжу, чим би вона не була або усвідомлюємо кожну ложку з’їденого і отримуємо від цього задоволення? Це все бачить і бере на озброєння дитина.
Так влаштована дитяча психіка – наслідуючи дорослим, дитина розвивається і вчиться новому.
Тому, якщо ви хочете привчити дитину харчуватися здоровою їжею і вести правильний спосіб життя, але самі не хочете міняти свої власні звички – ваш план провальний.
Порада № 1. Почніть з себе. Проведіть аудит свого власного способу життя і харчування, відзначте, що б вам хотілося змінити, щоб, беручи з вас приклад, дитина формувала здорові звички.
Щоденник корисних звичок
Іноді може здатися, що ви прямуєте шляхом здорових звичок і при цьому дуже дивуватися, звідки у дитини пристрасть їх порушувати. Допоможе в цьому розібратися “Щоденник корисних звичок”. Заведіть такий щоденник, де ви будете відзначати всі свої дії за день і в другій графі ставте позначку: корисно, нейтрально, шкідливо. Через тиждень подивіться яких дій більше і щоб вам хотілося змінити. Складіть план, які корисні звички ви плануєте ввести в свій спосіб життя найближчим часом.
Навчайте аналізувати, а не слідувати авторитетам
Варто пам’ятати, що ваші знання про здоровий спосіб життя можуть бути помилковими. Якщо подивитися в минуле, то наші бабусі і мами, які годували немовлят по годинах, керувалися найкращими намірами і рекомендаціями ВООЗ. Але наука не стоїть на місці і постійно робить нові відкриття, так що цілком можливо, що те, що вважається корисним і правильним сьогодні, завтра виявиться шкідливим.
Порада №2. Учіть дитину шукати і аналізувати інформацію, а не беззастережно слідувати авторитетам. Добре ще, якщо ви самі не будете претендувати на роль такого авторитету і істину в останній інстанції. Вивчайте нове разом з дитиною і застосовуйте в житті те, що вам обом підходить.
Їмо не нудно
Час прийому їжі можна зробити веселим і інтерактивним. Наприклад, можна порівнювати смак різних харчових продуктів (риба солона, сир вершковий і т.д.), говорити про різноманітність кольорів (морква помаранчева, брюссельська капуста зелена, буряк фіолетовий і т.д.) або попросити дитину вгадати смак певної їжі, спираючись лише на її запах. Також можна спробувати подати їжу цікавим способом. Наприклад, викласти личко на тарілці використовуючи спагетті для волосся, фрикадельки для очей, морквину для носа і кетчуп для рота. Малюки обожнюють такі картинки їжею!
Не перетворюйте все в нотації
У тому, щоб прищеплювати здорові звички важливо не переборщити. Якщо ви в ігровій формі пропонуєте дитині почистити зуби, помити руки, промити ніс, з’їсти брокколі, і якщо це весело і захоплююче, то дитина з радістю відгукнеться і, напевно, захоче повторити гру сама. Але якщо ви постійно насідаєте, знаходите будь-який привід нагадати про те, як важливо займатися спортом або їсти овочі, то нічого крім злості від дитини ви не досягнете. До того ж вона буде слухати вас в пів вуха. До всього потрібна міра. Особливо не варто вплітати моралі, якщо ви просто гуляєте або дитина зайнята будівництвом будинку з кубиків або пізнанням світу в пісочниці. Гра повинна залишатися грою, не відбирайте у дитини дитинства.
Ще важливо пам’ятати, що у дітей немає відчуття майбутнього, тому розповідати про користь в довгостроковій перспективі – марно. Краще приділити увагу тому, що корисно прямо зараз, про шкоду куріння розповісте тоді, коли це буде актуально. Згадайте себе: вам могли все дитинство твердити, що палити шкідливо, але свої власні висновки ви зробили, коли вже подорослішали і спробували покурити.
Порада №3. Залиште нав’язливу ідею в щоб те не стало заподіяти добро своїй дитині: не відбирайте у неї дитинство!
Гра “Миємо лапки”
Якщо ваш малюк не любить мити руки, нехай іграшки складуть йому компанію і помиють лапки в іграшкової ванній разом з ним. Проговаривайте вголос кожну дію разом з ним. Навчання має відбуватися поступово, щоб дитина не відчувала, що його тренують спеціально, і у нього не виникло бажання зробити все навпаки.
Не залякуйте
Багато з нас можуть пригадати фрази з дитинства: “Не їж багато солодкого, попа злипнеться”, “Будеш їсти багато солодкого, зіпсуєш зуби і тобі їх будуть свердлити”, “Будеш їсти брудні яблука немитими руками, в животі заведуться черв’яки і лікар буде робити укол в попу” і так далі. По-перше, якщо ви дотримуєтеся другої поради і навчаєте дитину аналізувати інформацію, то дуже скоро вона почне задавати вам незручні питання і парирувати, якщо ви не праві. Ну у кого в дитинстві хоч раз злипалися попа?
По-друге, такі фрази зовсім не ведуть до того, що дитина захоче мити руки або їсти корисну їжу замість солодощів. Вони кажуть маленькій людині про інше: світ небезпечний, а ти дуже вразливий. Таким чином формується дуже невпевнена у собі людина. З низькою самооцінкою і тривожним симптомами в майбутньому.
Порада №4. Ні в якому разі не брешіть і не залякуйте, такими методами не досягнете нічого хорошого.
Проявляйте терпіння
Для того, щоб сформувалися корисні звички повинні пройти роки. Просто прийміть це як факт і запасіться терпінням. А разом з цим будьте готові до того, що дитина може робити помилки. Згадайте себе, коли ви ставите собі обмеження і пробуєте жити по строго встановленим правилам – як довго ви витримуєте цей стрес? Рано чи пізно ви зриваєтеся.
Порада №5. Не створюйте пресинг навколо дитини. Нехай вона знає як правильно, але у неї завжди буде вибір!
Гра “Знайди зуб”
Чищення зубів – одне з найбільш нудних занять і подобається далеко не всім дорослим. Але це можна змінити! Знайдіть і роздрукуйте картинку зубів. Запропонуйте дитині порахувати свої зуби і знайти на зображенні кожен з них. Придумайте цікаву історію про те, як зуби дружать один з одним, тому ростуть поруч. Увімкніть фантазію, і дитина буде чекати моменту, коли буде чистити зуби.
Поважайте вибір дитини
Якщо ви самі дотримуєтеся здорового способу життя, а також вчите дитину отримувати і аналізувати інформацію, то повірте – ви зробили достатньо, щоб вона формувала свої власні звички здорового способу життя. Але іноді всім нам потрібно трохи розслабитися. Якщо замість цільнозернового хлібця з авокадо дитина вибрала з’їсти шматок торта – поважайте її вибір. Так ви формуєте особистість. Не варто за це соромити чи сварити. Зрештою, всім нам іноді потрібен великий шматок торта.
Якщо ви будете контролювати кожен крок і коментувати, що було добре, а що не дуже – вона просто перестане вам довіряти і буде робити те, що не корисно, у вас за спиною.
Порада №6. Поважайте вибір дитини, так ви формуєте особистість.
Якщо у вас ще лишилися питання, наші експерти завжди на зв’язку.
Переходьте в діалог і отримуйте відповіді на ваші питання