Економічні прогнози для України

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/09/optimized-otcp.png

Як епідемія змінила економічні прогнози для України

Ще кілька місяців тому Україна готувалася ставити рекорди стабільності. У вітчизняного ВВП були всі шанси рости п’ять років поспіль, ціни падали, а гривні нічого не загрожувало.

 

Що буде з ВВП

Українська економіка росла чотири роки поспіль. І ще на початку цього року експерти всерйоз розглядали можливість країни встановити мінірекорд – п’ять років економічного зростання, чого у нас не було з нульових років.

Економісти не вірили в економічний прорив, який обіцяв тодішній прем’єр Олексій Гончарук (зростання ВВП на 40% в наступні 5 років). А ось помірне зростання національного продукту в 2020 році вважали цілком реальним – мінімум на 3,2%.

Драйверами зростання називали подальшу активізацію внутрішнього попиту на тлі зростання зарплат і пенсій, успіхи наших аграріїв, проведення структурних реформ (в тому числі – відкриття ринку землі) і відновлення кредитного співробітництва з МВФ.

Зараз Кабмін і вітчизняні експерти очікують рецесію вітчизняної економіки.

Кабмін очікує падіння ВВП на 4,8%. Серед факторів, які до цього призведуть, чиновники називають зниження експорту на 5,5%. Імпорт при цьому впаде на 10%, а дефіцит торгового балансу складе $ 8,3 млрд.

 

Як зростуть ціни

За підсумками минулого року інфляція склала 4,1% – найнижчий показник за останні 6 років. Вперше НБУ виконав власний цільовий показник (5 ± 1%). Ключову роль в такому уповільненні зростання цін зіграли зміцнення гривні і падіння цін на енергоносії.

В початку 2020 цей тренд зберігався. За підсумками лютого споживча інфляція в річному вимірі становила 2,4% і це вже ставало загрозливим для розвитку економіки. Діапазон інфляції на кінець року Нацбанк очікував той же, що і в минулому році: 5 ± 1%.

Зараз більшість експертів вже не вірять в те, що інфляцію вдасться утримати в запланованих раніше межах. Змінилися і очікування уряду, яке навесні вже двічі змінювало прогноз зростання цін.

Як пояснюють в Мінекономіки, причиною прискорення інфляції стануть ослаблення гривні і зростання цін. Правда, другий фактор повністю залежить від дій Антімінопольного комітету.

Не втрачає оптимізму Нацбанк. Як пояснює заступник голови Нацбанку Олег Чурій, ціни в останні тижні росли через ажіотаж. «Вже сьогодні ми бачимо, що ситуація поступово поліпшується, і ціни на продукти, які подорожчали, поступово знижуються. Тому поки ми не розглядаємо значного впливу на інфляцію в зв’язку з цим ажіотажним попитом », – зазначив він.

Про те, що ціни в період карантину вдалося приборкати звітує і Антимонопольний комітет. За словами глави столичного відділення АМКУ Олексія Хмельницького ціни на продукти першої необхідності в Києві вирівнялися, а деякі навіть знизилися.

 

Що з курсом

Ще пару місяців тому ніхто не бачив серйозних загроз курсової стабільності. Подальші інвестиції нерезидентів в українські ОВДП, стабільні переклади валюти заробітчанами і зростання продовольчого експорту.

Все це має сприяти надходженню ВКВ в Україну. А зниження вартості енергоносіїв – вирівнюванню платіжного балансу і зменшення попиту на валюту.

Зараз Кабмін очікує, що середньорічний курс національної валюти складе 29,5 грн / $. Однак традиційно урядові прогнози залишають питання: це справжні розрахунки або спроби хоч якось звести бюджет.

Зараз давати однозначну хоча б приблизний прогноз курсу гривні на кінець року практично неможливо – надто багато змінних і невідомих. Тому «Мінфін» попросив фахівців дати 3 варіанти прогнозу: за оптимістичним, песимістичним і негативним сценарієм.

Як правило, в банках і інвестиційних компаніях варіанти розвитку подій сприймають подібно. Наприклад, майже всі сказали, що за базовим сценарієм очікується до двох місяців карантину і початок співпраці з МВФ. Крім цього, припускає аналітик ІГ Універ Михайло Федоров, в Україні не буде політичних потрясінь. У той же час світова економіка ще зазнає негативного впливу коронавируса.

Аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко назвала такі складові негативного сценарію: карантин більше двох місяців, відсутність, або менший, ніж очікується, розмір кредиту від МВФ, збереження негативної ситуації на зовнішніх ринках в другому півріччі.

Оптимістичний сценарій від аналітика Альпарі Максима Пархоменка виглядає так: кредитна підтримка для України від МВФ, швидке відновлення світових ринків. При таких умовах, на його переконання, в Україні знову прийде іноземний капітал, який збільшить попит на гривню і дозволить їй зміцнюватися.

 

Що буде найближчим часом

Поки радикальних змін на зовнішніх і внутрішньому ринку немає, курс буде близький до 28 гривень за долар, вважає глава аналітичного підрозділу інвестиційної групи ICU Олександр Мартиненко.

«Попит на валюту українського бізнесу і населення значно знизився. У той же час, необхідність платити податки в кінці місяця, а також активізація весняно-польових робіт підтримують попит бізнесу на гривню », – пояснює експерт.

У той же час, попереджає він, подальші негативні новини про поширення епідемії і нові карантинні обмеження цілком вірогідні. Як наслідок, і ризик подальшого ослаблення гривні залишається.

Джерело: minfin.com