Баня – засіб від усіх хвороб

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/09/optimized-z7lw.png

Лікувальний ефект лазні

Те, що лазня благотворно впливає на самопочуття людини відомо з давніх часів. Лікувальний ефект в лазні досягається за рахунок глибокого прогрівання людського організму наступними факторами:

  • Проникненням розігрітого пара через пори шкірного покриву;
  • Теплового потоку від розпечених каменів;
  • Спрямованого теплового і фізичного впливу на проблемні ділянки з використанням віника, каменів, бамбука, мішечків з гарячим піском і, звичайно, умілих рук масажиста;
  • Контрастного впливу гарячого і холодного при обливанні, пірнанні в басейн, ополонку, сніг і т.п

Однак далеко не завжди прогрівання організму приносить виключно користь, можливі й негативні наслідки.

 

Протипоказання

Відвідування парної категорично протипоказано при будь-яких запальних процесах навіть на перший погляд, незначних!

Нариває палець, болить вухо або зуб – не важливо, прогрівання здатне посилити будь-який запальний процес і довести його до серйозних ускладнень. Парна – не найкраще місце для людей з високою температурою (з профілактикою вони вже запізнилися).

Небажано відвідування лазні і при деяких хронічних хворобах:

  • Сечокам’яна хвороба, серйозні захворювання нирок і печінки в гострий період;
  • Гіпертонія, тахікардія;
  • Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки у фазі загострення;
  • Будь-які кровотечі.

 

Найкраще – це вирішувати питання про можливість відвідування лазні з лікуючим лікарем.

Якщо є якісь нездужання – порадьтеся з лікарем, тільки він зможе компетентно розібратися, корисна Вам лазня зараз, чи шкідлива.

 

Баня – активний імуностимулятор

Чому лазня так хороша після переохолодження? Імунна система пригнічена холодом, загальмована, людина стає легкою здобиччю для бактеріальної і вірусної інфекції. Єдиний спосіб перемогти простуду – пробудити активність і агресивність лейкоцитів і лімфоцитів, цих «воїнів імунітету». Хороша лазня з парною реалізують цей шанс в повній мірі. При глибинному прогріванні тіла ресурси організму перебудовуються, нашим антимікробним захисникам надається необхідна швидкість і активність, збільшуючи в рази їх оборонний потенціал і знижуючи до мінімуму можливості агресорів.

Своєчасна лазня після сильного переохолодження дозволяє заздалегідь попередити і поставити нездоланний бар’єр для більшості простудних недуг і захворювань верхніх дихальних шляхів, а також ускладнень для людей, схильних до радикуліту.

Для посилення лікувального ефекту можна побризкати на кам’янку квасом, пивом або дегтярний розчином (перед використанням всі їх потрібно розводити водою 1:25). З напоїв для профілактики простудних захворювань порадимо гарячий чай:

  • з лимоном і медом;
  • з сухої або свіжої малиною;
  • з апельсиновими корками і м’ятою;
  • з сушеними або свіжими яблуками та корицею;
  • дуже ефективний гранатовий сік, якщо запивати його гарячим чаєм.

 

Для масажних процедур рекомендуємо підготувати два віника: великий – березовий або дубовий, і малий – ялівцевий або ялиновий, незадовго до того зрізаний. Спочатку слід нагнати пару до тіла лежачої людини, працюючи віниками як віялом, а потім, тримаючи їх хрест-навхрест, легкими пружними рухами пропрацювати всі ділянки тіла від ступень до шиї, особливо затримуючись на п’ятах і гомілках. Допоможіть пробудити імунні клітини і активізувати їх опір до простудних захворювань.

 

Лікування органів дихання в лазні

Висока температура і гаряча пара роблять серйозний вплив на органи дихання інгаляційним шляхом і глибоким прогріванням. При використанні віника додається ще й масажний ефект. Все вкупі дозволяє досить успішно боротися з такими явищами як нежить, вологий і сухий кашель. Однак потрібно бути точно впевненим, що нездужання не пов’язане з серйозними запальними процесами, як, наприклад, пневмонія або гнійний гайморит. При будь-яких запаленнях, як ми вже відзначали, лазня протипоказана!

У парильні дихання людини частішає, що пов’язано з низьким вмістом кисню. Тому, навіть абсолютно здорова людина раптом починає чхати, або несподівано відчуває нежить. Це захисна реакція організму і слизової носа на різку зміну температури. Зазвичай це явище проходить через пару хвилин, у міру адаптації організму. Але воно підказує нам, що прогрів краще здійснювати поступово: увійшовши в парну, затримайтеся у двері на десяток секунд, потім сядьте на одну-дві хвилини на нижньому полиці, і тільки потім перебирайтеся на яруси вище.

Ефект лікувальної інгаляції можна посилити, використовуючи в якості ароматизаторів (розбризкуючи на кам’янку або заряджаючи в краплинні дозатори) наступні речовини:

  • ромашкові і м’ятні відвари, настої з чебрецю;
  • відвари з хвойних порід;
  • скипидар живичний (не більше 2-3 крапель).

 

З напоїв краще всього гарячий чай з листям м’яти або ягодами шипшини, заварені окропом грудні збори, відвар шипшини з медом. Але сильно медом не захоплюйтеся! Цей чудовий натуральний продукт помітно посилює навантаження на серце, особливо в комплексі з високою температурою. Половина чайної ложки на склянку з водою або чаєм, але не більше! А людям з астмою, діабетом і порушеннями, пов’язаними з роботою серцевих клапанів про мед краще забути.

При лікуванні органів дихання в якості великого віника краще взяти березовий плюс евкаліпт, а в якості малого – ялівцевий (не забудьте його правильно запарити!). Той, кого парять, повинен лежати, витягнувши руки за голову, щоб боки були відкритими для масажу. Спочатку великим віником ретельно опрацьовують грудну клітку (дотримуючись обережності в області серця), спину, боки, підганяючи до тіла гарячий пар. Потім беруть малий віник і делікатним чином точково масажують легкі, бронхи і горло.

 

Лікування і профілактика хвороб шлунково-кишкового тракту в лазні

Давно помічено, що парна помітно стимулює діяльність шлунково-кишкового тракту і сприятливо діє на моторику кишечника при нетравленні і запорах. Тому не лякайтеся, якщо в парильні відчули бурління в животі: це в кишечнику від перепаду температур почався активний рух газів. Якщо раптом захотілося в туалет – теж не аномалія, скоріше норма. Але щільно наїдатися перед лазнею все ж не слід, як і вживати продукти, що викликають підвищене газоутворення. Відвідування парної цілком допустимо при виразковій хворобі шлунка або дванадцятипалої кишки, але тільки в період стабільного періоду. У гострій фазі хвороби – ні в якому разі! Після операцій на органах шлунково-кишкового тракту потрібно також утримуватися від лазні, як мінімум, півроку.

Спеціальних рекомендацій по ароматерапії для шлунково-кишкового тракту немає, можна користуватися ефірними маслами загального призначення в помірній концентрації. Вказівок по масажним маніпуляціям віником теж давати не будемо: область живота і печінки дуже чутливі і у здорової людини. Подібна тонка робота доступна лише дуже майстерному масажиста.

В якості напою дуже корисний сік чорної редьки, а також мінеральна вода (не холодна), рекомендована лікарями при вашому діагнозі.

 

У Вас радикуліт – скоріше в баню!

При радикуліті і остеохондрозі лазня повинна зайняти постійне місце в Вашому життєвому графіку. Щотижневе відвідування (а то і 2 рази) парної з грамотною роботою віником дозволять Вам помітно приглушити відчуття від цього нав’язливого недуга. У парильні потрібно гарненько прогріти проблемні зони хребта і поперек. Вийшовши з неї потрібно лягти на лавку і попросити гарненько втерти Вам в поперек натерте господарське мило. Для втирання можна використовувати також настій черемші. Або обмазати поперек нагрітої до 45-50оС глиною. Після цієї процедури потрібно накритися простирадлом і спокійно полежати 20-30 хвилин.

Для ароматизації повітря в парній можна крапнути 2-3 краплі скипидару в шайку з теплою водою і потроху бризкати цим розчином на гарячі камені. Відпочиваючи, в якості пиття рекомендується вживати гарячий чай – чорний, зелений або трав’яний. Великий віник роблять складовою – березовий плюс дубовий. Малий – з ялівцю, або березовий плюс ялиновий. Працюють двома віниками хрест-навхрест, часом прикладаючи гарячий великий віник до хворобливих ділянок. Коли тіло досить пропарити, до попереку притискають хвойний віник і хльостають по ньому зверху березовим. Потім таким же чином опрацьовують проблемні зони хребта. Процес зажадає від масажиста серйозних зусиль, але результат дорогого коштує. Однак не перестарайтеся!

Не забувайте – це лікувальний масаж, а не екзекуція.

 

Баня і ревматизм

Хворим на ревматизм до відвідування лазні слід підходити з великою обережністю. По-перше, краще сауна, а не баня. По-друге, сауна на дровах, а не електрична. Її протоплюють кілька годин, але саме вона забезпечить рівномірний глибинне прогрівання організму за рахунок теплового випромінювання каменів – то, що і потрібно для даного діагнозу. Температуру в сауні не слід піднімати дуже високо – оптимальним буде близько 70оС. За 10-12 хвилин перебування в такій сауні тепло добереться до всіх проблемних тканин.

Контрастні обливання, пирнання в ополонку, сніг і т.д. категорично забороняються для людей з ревматизмом.

Максимум дозволеного – обливання водою з температурою від 30оС і вище або теплий душ. Якщо ревматизм у фазі загострення, і Ви приймаєте ліки, то з лазнею краще почекати. Відновлювати походи в парну можна лише через місяць після закінчення лікарського курсу. І бажано завжди радитися з лікарем – він разом з Вами виробить оптимальну стратегію боротьби з цим серйозним недугом і визначить місце сауни в цій стратегії.

 

Інші захворювання

В одній статті непросто охопити обсяг всіх корисних для здоров’я процедур, які здатна дати нам лазня. Ось, наприклад, для людей з проблемами хребта паличка-виручалочка – це мильний масаж з використанням мочалки: ликовою, губчастою або колючою. А ось для активізації лімфосістеми незамінна процедура з використанням мильної бульбашки і спеціальної масажної рукавички (кесе). Цей спосіб характерний для східних лазень, зокрема турецької. За допомогою парної і масажу вирішуються багато проблем опорно-рухової системи: розтягнення сухожиль і м’язів, травми, удари. Але не розриви зв’язок і не запалення – в цих випадках рекомендації щодо лікування може дати тільки професійний лікар!

Джерело