Коронавирус: коли це все скінчиться

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/optimized-a2ho.png

Пандемія коронавируса: коли це все скінчиться

Сьогодні вся увага людей прикута до нового вірусу, який вразив усю планету – COVID-19, більш відомий як коронавірус. За прогнозами ВООЗ від цього виду вірусу може постраждати до 60% всього населення Землі. Незважаючи на те, що сам по собі вірус не є найнебезпечнішим, з яким доводилося стикатися людству, а летальність від нього по тим же оцінками ВООЗ становить не більше 2,5%, проте його особливістю є висока швидкість поширення і тому в світі була оголошена пандемія, а багато країн ввели суворі карантинні заходи, мета яких – знизити рівень зараження.

І хоча ситуація в світі змінюється щодня, і в деяких країнах вже готові потроху знімати деякі обмеження, проте прогнози експертів невтішні.

Наприклад, вчені з Австралійського національного університету шляхом моделювання надали громадськості сім можливих сценаріїв розвитку ситуації. Найм’якший сценарій: вірус забере 15 млн людських життів, збиток економіки буде завдано на суму $ 2,4 трлн. Найгірший: від вірусу помруть 68 млн людей у ​​всьому світі і збитки світової економіки будуть становити $ 9 трлн.

Фахівці Агентства громадського здоров’я Англії (PHE) припускають, що в Великобританії коронавірус буде активний ще не менше року і епідемія триватиме до весни 2021-го, при цьому пік очікується саме в кінці травня- на початку червня цього року. За прогнозами, четверо з п’яти британців перехворіють на вірус.

А фахівці Американської лікарняної асоціації (AHA) стверджують, що епідемія коронавируса в 10 разів перевищуватиме сезонну захворюваність на грип. Американці прогнозують, що 40% населення захворіють і 480 тисяч помруть внаслідок зараження.

 

Ліки від коронавирусу

Незважаючи на те, що на сьогодні в світі проходять клінічні випробування понад 100 різних препаратів, які планують використовувати для лікування COVID-19, ніякого специфічного лікування від коронавируса все ще не знайдено. Більшість ліків, які проходять випробування – старі розробки лікарських препаратів від свинячого грипу та Еболи. Свого часу дослідження по ним не вдалося довести до кінця, а коронавірус дозволив струсити пил з пробірок і спробувати дати цим розробкам друге життя.

Також в боротьбі проти коронавірусу намагаються використовувати вже існуючі препарати від ВІЛ-інфекції та навіть малярії. По останньому, до речі, були отримані гарні результати лікування коронавируса у термінальних хворих. Сам препарат не є противірусним, він впливає на імунну систему, а за оцінками медиків важкий перебіг захворювання провокує зовсім не вірус, а відповідь імунної системи на нього. Тобто люди помирають через гіперреакції імунітету у відповідь на проникнення вірусу в організм. Знизити імунну реакцію і тим самим врятувати життя людині і дозволяють ці ліки. Однак, дослідження все ще тривають.

  

Вакцина і сироватки

Єдиним засобом профілактики коронавірусу, також як багатьох інфекційних та вірусних захворювань в світі, є вакцинація. Тож не дивно, що понад 16 країн в світі засукавши рукава взялися за розробку вакцини. На сьогодні розробляється більше 60 вакцин, 6 з них вже проходять клінічні випробування. Однак поки жодна з цих розробок не стала успішною.

За найоптимістичнішими прогнозами вакцина з’явиться вже в кінці цього року, інші вчені, які зіткнулися з невдачами у зв’язку зі специфічною поведінкою вірусу і його РНК, думають, що вакцину не вдасться отримати і до початку наступного року.

Якщо вакцинація дозволяє уникнути зараження вірусом, то тим, хто вже заразився, по аналогії з іншими захворюваннями, вводять сироватку, що містить антитіла до вірусу. Сироватку виробляють з крові людей, що одужали, і її завдання – допомогти імунній системі вчасно розпізнати небезпеку і швидше впоратися з вірусом.

У Китаї вже є позитивні приклади того, що у випадку з коронавірусів сироватка працює. Однак на даний момент китайці зіткнулися з іншою проблемою: для виробництва сироватки і продовження проведення випробувань їм не вистачає … хворих. Адже пік захворюваності в Китаї вже пройшов, то і час для розробки і випробування сироватки безповоротно пішов.

 

Що допоможе зупинити вірус

Хоча COVID-19 менш небезпечний, ніж той же SARS, що вбиває приблизно одного з десяти або MERS, який вбиває третину інфікованих, коронавірус більш заразний. Тому якщо не вживати ніяких профілактичних заходів, то від одного хворого можуть заразитися від двох до чотирьох осіб. В результаті всього за п’ять циклів п’ятеро хворих перетворюються в 368.

Зупинити пандемію, на думку Томаса Пуейо, віце-президента компанії Course Hero, допоможе активне тестування (всіх, а не тільки тих, хто з симптомами) і потужна система охорони здоров’я. Якщо ж медична система не готова до зростання хворих (не вистачає засобів захисту, устаткування і персоналу), то і смертність буде збільшуватися. Тому єдиний спосіб знизити цей показник – це зменшити кількість хворих шляхом введення карантинних заходів.

Потрібно розуміти, що карантин і соціальну дистанцію придумали не вчора. У 2003 році відстеження заражених вірусом SARS та їх ізоляція дозволили знизити показник його розповсюдженості до 0,4, і цієї цифри виявилося досить, щоб побороти захворювання.

На прикладі тих країн, які вже успішно пройшли пік захворюваності, такі як Південна Корея і Китай, можна сказати, що карантинні заходи – працюють. Карантин дозволяє контролювати розповсюджуваність вірусу, знижує рівень захворюваності і, відповідно, смертності.

Крім карантину впоратися з вірусом нам допоможе потепління, стверджують експерти. На думку епідеміологів, чим вище температура повітря, тим складніше вірусу зберігати життєздатність, залишаючись на поверхнях. До слова сказати, вчені взагалі характеризують COVID-19 як дуже тендітний вірус, який в принципі потребує “тепличних” умов для збереження своєї життєздатності, а такі умови можуть створити тільки клітини людського організму. Там вірусу достатньо вологи і тепла, і він активно живе і розмножується. В інших умовах, наприклад, на поверхнях предметів, він жити не може і швидко гине. При підвищенні температури вище 15 градусів за Цельсієм вижити йому буде ще складніше. Тому експерти стверджують, що вже в квітні-травні розповсюджуваність вірусу піде на спад.

Крім цього, зниження рівня розповсюдженості вірусу посприяє ще один фактор: з настанням тепла люди почнуть частіше відкривати вікна, а посилення циркуляції повітря у приміщеннях позитивно позначиться на концентрації вірусу: її стане недостатньо для зараження. Тому, швидше за все, спад захворюваності ми будемо спостерігати в травні, а влітку і зовсім на якийсь час попрощаємося з коронавірусом, щоправда, за прогнозами медиків, ненадовго.

Тобто вже в травні, за умови, що температура повітря підніметься до 15 і вище, можна очікувати спад захворюваності, і влітку можна вдихнути на повні груди і забути про карантин назавжди. А ось з приходом холодів є надія, що вже буде розроблена вакцина і нам не доведеться вдаватися до чергових екстремальних методів стримування захворюваності, таким як карантин.

 

Що відбувається з вірусом зараз

Є ще один фактор, який допоможе людству вже незабаром впоратися з пандемією коронавируса: це особливість поведінки самого вірусу.

Експерти стверджують, що зараз в світі поширюється вже видозмінений штам вірусу COVID-19, який відрізняється від того, який вперше був виявлений в Китаї.

Справа в тому, що РНК вірусу, вбудовуючись в ДНК людини, часто помиляється і виробляє схожий, але не точно такий же вірус, що був до цього. При цьому особливість цієї помилки в тому, що чим більше поширюється вірус і чим більше мутує, тим стає слабкішим, а значить менш небезпечним. Тобто, на думку експертів, чим довше людство проведе часу з коронавірусом, тим швидше він перейде в розряд звичайного сезонного захворювання, безпечного для життя.

Тобто відповідь на питання, коли ми зможемо розпрощатися з коронавірусів COVID-19, на думку експертів звучить так: ніколи, він з нами залишиться назавжди, але будуть циркулювати його слабші штами, менш небезпечні для здоров’я.