Тренування при застуді

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/02/main-1600h800-min-3.png

Тренування при застуді: скасувати не можна йти

Ви тільки налагодили режим регулярних тренувань і ось, звідкілясь, – застуда. Чи потрібно скасовувати тренування при перших же ознаках нездужання, а за яких обставин можна продовжувати займатися? Досліджуємо це питання та ділимося результатами.

Вплив тренування на застуду

Вивчаючи питання взаємозв’язку застуди та фізичної активності, ми прийшли до висновку, що не тільки симптоми застуди можуть вплинути на ефективність тренування, але і спорт може позначитися на протіканні захворювання.

Наприклад, є результати дослідження з університету Болл Стейт (штат Індіана, США), згідно з яким вдалося встановити: спорт не впливає на швидкість одужання. Для проведення експерименту запросили 50 добровольців з числа студентів університету і випадковим чином поділили їх на дві групи. Всі учасники були штучно заражені застудою, і коли у них проявилися перші симптоми захворювання, то одна група “хворіла” вдома, а друга продовжувала займатися спортом. Заняття тривали по 40 хвилин кожен день аж до одужання. Заняття включали в себе біг, велотренажери та фітнес. Під час тренувань лікарі стежили за станом хворих і коректували навантаження. Після аналізу результатів експерименту з’ясувалося, що особливої ​​різниці не було ні в виразності, ні в тривалості симптомів у обох груп.

Другий подібний експеримент, в якому група хворих студентів займалася пауерліфтингом або отримувала аеробні навантаження, виявив негативний вплив на організм: час лікування від застуди збільшилася майже вдвічі, а в деяких піддослідних виникли ускладнення.

Таким чином, можна зробити висновок, що при легкій формі застуди, особливо якщо вона не супроводжується підвищенням температури тіла, займатися спортом можна.

Але от чи варто?

 • По-перше, якщо у вас з’явилися легкі симптоми нездужання, то цілком можливо, що до вечора ви вже відчуєте важчі симптоми грипу, а при грипі займатися спортом категорично не рекомендують (про це нижче).
 • По-друге, всі вірусні захворювання передаються повітряно-крапельним шляхом, тому відвідуючи фітнес-клуб в хворому стані, ви можете заразити інших відвідувачів.
 • По-третє, якщо разом з першими ознаками застуди у вас з’явилися задишка, біль у грудях, кашель, то тренування теж варто скасувати.

Правило №1: Девід Німан, завідувач Human Performance Laboratory в Appalachian State University радить дотримуватися «правила шиї». Якщо симптоми застуди розташовуються нижче шиї – біль в тілі, сильний кашель, – слід забути про тренування. Якщо вище – нежить, чхання, – займатися спортом можна. Але в будь-якому випадку завжди потрібно прислухатися до свого організму.

Якщо ж серед симптомів захворювання самим яскраво вираженим є закладеність носа і при цьому немає кашлю або температури, тоді тренування пропускати не варто. Медики стверджують що легке та помірне навантаження веде до викиду адреналіну, а той в свою чергу робить благотворний вплив на закладеність носа, так як адреналін впливає на тонус судин ..

Вплив застуди на тренування

Медики вважають, що тренування під час хвороби – не ефективні. Проводячи експеримент з групою студентів, лікарі відзначили, що хворі студенти не могли займатися спортом з такою ж інтенсивністю, як до хвороби: інтенсивність їх тренувань впала на 30%.

Ще один факт, який варто враховувати при прийнятті рішення йти на тренування під час застуди чи ні – це навантаження на серце. Віруси і грип негативно впливають на серцево-судинну систему. Займаючись спортом, людина перевантажує міокард, а грип може викликати його запалення. Таким чином, тренування під час ГРВІ або грипу може дати ускладнення на серце і викличе незворотні фізіологічні процеси.

Також варто пам’ятати, що будь-яка застуда уповільнює анаболічні процеси в м’язах. Це означає, що при фізичних навантаженнях і при уповільненому анаболізмі починається процес руйнування м’язів.

Правило №2: Якщо організм вимагає лежати на дивані – слухайте свій організм.

Таким чином, можна зробити все той же висновок: займатися спортом під час застуди можна, але не потрібно, адже такі заняття ні до чого доброго не приведуть і, в кращому випадку, будуть просто неефективними: і не схуднути, і не накачати м’язи ви все одно в такі дні не зможете.

Симптоми при яких займатися спортом категорично заборонено:

 • лихоманка, озноб,
 • головний біль,
 • біль у м’язах,
 • біль в горлі,
 • кашель і нежить.

Не можна займатися спортом при високій температурі, так як підвищується ризик зневоднення організму та розвитку міокардиту. Також підвищення температури знижує силу м’язів, негативно впливає на витривалість, погіршує координацію і може стати причиною травми.

Коли можна повертатися до тренувань після хвороби

Лікарі стверджують, що повертатися в зал можна тільки після повного зникнення всіх симптомів захворювання. Іноді це 3-5 днів, а іноді для відновлення знадобиться 2-3 тижні.

Також варто пам’ятати, що після хвороби не можна повертатися відразу до тих же навантажень, які були до захворювання. Необхідно знизити інтенсивність навантажень і поступово їх збільшувати. В цілому, лікарі рекомендують слухати свій організм і діяти по самопочуттю.

Вплив спорту на профілактику захворювань

З одного боку, численні дослідження доводять, що спорт збільшує шанси не захворіти на застуду. Наприклад, є дані, що півгодини щоденних тренувань зменшують ризик захворіти на 50%. Це пояснюється тим, що під час фізичної активності організм починає інтенсивно виробляти лейкоцити, клітини, які покликані захищати організм від вірусів.

Але тут варто пам’ятати, що мова йде про помірні і регулярних навантаженнях, такі як біг, плавання, їзда на велосипеді, фітнес не частіше, ніж 2-3 рази на тиждень. Ні в якому разі мова не йде про силові тренування або підготовку до марафону.

А ось перетренованість часто навпаки – провокує “застуджуємість”. Вся справа в кортизолі – гормоні стресу, який виробляється під час інтенсивних тренувань. Цей гормон, крім іншого, бере участь в імунних процесах, пригнічуючи вироблення лейкоцитів. Таким чином, вчені з’ясували, що відразу після інтенсивних навантажень імунітет різко знижується на кілька годин, тому в цей проміжок часу вкрай бажано бути дуже обережним, щоб не захворіти, наприклад, не переохолоджуватися, не пити холодну воду, переодягатися в сухий одяг і так далі .

Таким чином, регулярні, але помірні фізичні навантаження до 30 хвилин в день сприяють:

 • зміцненню імунітету,
 • зміцненню опорно-рухового апарату,
 • тренуванні серцево-судинної системи,
 • зниження ризику захворіти на цукровий діабет.

В цілому можна сказати, що люди, які займаються помірною фізичною активністю рідше хворіють, а якщо і хворіють, то хвороба протікає в легшій формі.