Небезпечність “життя у кріслі”

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2019/09/sidyachij_800_534.jpg

Як зберегти здоров’я при сидячому способі життя

Говорячи про сидячий спосіб життя, багато хто уявляє саме 8-ми годинний робочий день за комп’ютером. Насправді мова йде про будь-який малорухомий спосіб життя, навіть якщо ви вийшли з дому, сіли в автомобіль і встигли за день об’їздити півміста.

Шкода від малоактивного способу життя

Перелік захворювань, причиною яких є малоактивний спосіб життя – величезний. Наприклад, серед причин серцево-судинних захворювань, які стоять першим номером в списку смертельних хвороб у всьому світі – спосіб життя. Цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, ожиріння, інсульти, інфаркти, підвищений тиск, онкологічні захворювання та навіть депресія: малорухливість – одна з основних причин.

При цьому, якщо раніше активно пропагували ранкову гімнастику як профілактику захворювань і засіб для зміцнення здоров’я, то сьогодні, спираючись на ряд досліджень, почали говорити про шкоду кількості часу, проведеного без руху. Тобто тепер пробігтися вранці 20 хвилин або 2 години на вихідних пограти в теніс, а потім сидіти 8 годин на офісі весь тиждень більше не є здоровим способом життя.

Що відбувається при сидячому способі життя

Одна з основних особливостей людського організму – його адаптивні властивості. Тобто він здатний пристосовуватися до будь-яких змін зовнішнього середовища, отримуючи сигнал з певної ділянки мозку і виробляючи необхідні для виживання гормони і інші речовини. Наприклад, коли ми переживаємо стрес, в тому числі від фізичного навантаження, організм активно починає виробляти кортизол і адреналін, які мобілізують життєво необхідні функції організму: підвищується температура тіла, збільшується пульс, прояснюється голова, людина стає ефективніше, швидше приймає рішення і витрачає менше часу на виконання різних завдань. Якщо після стресу відбувається розслаблення і відпочинок, організм “загартовується”, підвищується його витривалість і працездатність.

Що відбувається, якщо людина постійно сидить? М’язи атрофуються, адже вони більше не потрібні для виживання. А також відбувається дистрофія внутрішніх органів і міокарда, втрачають свою еластичність судини. Як наслідок, розвиваються серцево-судинні захворювання, серцева недостатність, кисневе голодування мозку, головні болі, запаморочення, інсульти.

Як собі допомогти?
  1. Робити перерву кожні дві години, якщо у вас 8-ми годинний робочий день за комп’ютером. Встаньте, пройдіться, зробіть декілька нахилів або присідань, напружте і розслабте м’язи рук, ніг і живота.
  2. Придбайте фітбол. Сучасні офіси IT-компаній, мабуть, єдині, хто піклуються про здоров’я і продуктивності своїх працівників. Тому в таких офісах досить часто є тренажери, якими можна скористатися під час робочого дня. Якщо вам не так пощастило, як IT-шникам, купіть великий фітбол і сидите на ньому протягом робочого дня замість стільця. Це допоможе вам утримувати правильну поставу і тримати в тонусі всі м’язи тіла.
  3. Ходіть пішки. Перегляньте свої маршрути на роботу, з роботи, в магазин і віддавайте перевагу пішій ходьбі. Так само нехай для вас буде табу підніматися з поверху на поверх на ліфті – користуйтеся сходами.
  4. Знайдіть найбільш вдалий для себе і застосовуйте протягом дня який-небудь простий комплекс вправ, який можна робити сидячи за комп’ютером. Наприклад, можна здійснювати нахили і повороти головою, тулубом, робити кругові рухами кистями або плечима.
  5. Танцювальна перерва. Увімкніть музику і запропонуйте колегам 10 хвилин потанцювати разом в якості розминки і відпочинку. Звучить трохи незвично, але впевнені, що ваші колеги це оцінять. Ще танцювати можна вдома під час збирання, готування їжі та інших занять. Танці не тільки корисні для фізичного здоров’я, а й позитивно впливають на психоемоційну сферу, допомагаючи скинути напругу і стрес.

Перефразуємо відому фразу і скажемо: в будь-який незрозумілій ситуації – рухайтесь!

Якщо у вас ще лишилися питання, наші експерти завжди на зв’язку.

Переходьте в діалог і отримуйте відповіді на ваші питання

додай у свою аптечку
протипростудний препарат тет 36.6
на суму від 123 грн
та отримай можливість
пройти комплексне обстеження
на суму до 1535 грн