Що таке дезінфекція

https://www.healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/02/main-1600h800-min-1.png

Що таке дезінфекція

Людство перемогло безліч захворювань завдяки відкриттю знезаражувальних властивостей деяких речовин. Серед такі речовини найпопулярнішим є спирт, перекис водню, йод і хлор. При цьому ми навчилися знезаражувати не тільки поверхні і приміщення, але і безпосередньо руки, через які багато бактерій та вірусів потрапляють в організм.

Дезінфекція – це комплекс заходів, спрямованих на те, щоб захистити людину від бактерій, мікробів, вірусів і інших патогенних мікроорганізмів. При цьому способів як це зробити – безліч: від дезінфекції поверхонь і рук за допомогою розчинів, до ультрафіолету і механічної очистки. Все для того, щоб знизити концентрацію мікробів і запобігти їх потрапляння на шкіру, слизову і ранову поверхню.

Способи дезінфекції

Існують різні види дезінфекції, при цьому найчастіше використовують відразу декілька, так як часто один спосіб ефективний в боротьбі тільки з одним якимось видом мікробів.

  • Механічний. Має на увазі видалення забрудненого шару, наприклад, грунту, покриття або шару токсичної речовини, наприклад, ртуті.
  • Фізичний. Включає в себе ряд заходів по знезараженню приміщень і повітря за допомогою ультрафіолетових або кварцових ламп. Також до фізичного способу дезінфекції відноситься кип’ятіння предметів або засобів гігієни. Наприклад, для знезараження медичного обладнання, інструментів в косметології і посуду в закладах громадського харчування активно використовують жарочні шафи, в яких предмети дезінфікуються за допомогою сухого повітря і високих температур. Миття рук з милом або використання спеціальних дезинфікуючих засобів – ще один з фізичних видів дезінфекції.
  • Хімічний. Це обробка поверхонь засобами, які видаляють цвіль. грибок, мікроби та інші мікроорганізми, здатні завдати шкоди здоров’ю людини. Найпопулярнішим хімічним засобом є хлорне вапно або хлорка. Більшість засобів побутової хімії є дезінфікуючими.
  • Комбінований метод. Він передбачає комбінацію з декількох видів дезінфекції, наприклад, прибирання за допомогою хлорвмістного побутового засобу і знезараження кварцовими лампами, або кип’ятіння предметів, а потім протирання їх спиртом.
  • Біологічний. Цей спосіб передбачає використання одних мікроорганізмів в боротьбі з іншими, наприклад антисептики для очищення каналізації та стічних вод.

Коли потрібна дезінфекція

У повсякденному житті ми постійно стикаємося з патогенними мікроорганізмами, які здатні викликати захворювання або запалення. Але, на щастя, це відбувається не завжди: на допомогу приходить імунна система, яка встановлює різні бар’єри для мікробів, не даючи їм проникнути в організм і викликати захворювання. Проблема виникає тоді, коли концентрація мікробів занадто висока або коли у людини проблеми з імунітетом, наприклад, у хворих будь-якими хронічними захворюваннями, онкологічних хворих після опромінення, ВІЛ-позитивних людей.

Ситуації, коли необхідна дезінфекція:

  • Сезонні епідемії вірусів і грипу. Незважаючи на те, що віруси передаються повітряно-крапельним шляхом, при чханні та кашлі разом з виділеннями вони осідають на поверхні, а звідти через руки проникають на слизову здорової людини. Саме тому профілактичний засіб в період епідемій №1: це миття рук з милом і уникнення торкання брудними руками області очей і носа.
  • Кишкові інфекції Незалежно від того, знаходиться людина вдома або в лікарні, в разі кишкової інфекції необхідно дотримуватися заходів безпеки, а саме: мити руки, обробляти з хлоркою місця гігієни і предмети загального користування (ванну, душову кабіну, унітаз, біде, посуд).
  • У медичних установах. Лікарі та медичний персонал завжди знаходяться в зоні ризику, так як в лікувальних закладах завжди високий вміст потенційно небезпечних для здоров’я мікроорганізмів. Також завжди потребує дезінфекції медичне обладнання та інструменти, навіть якщо це звичайний градусник. Не кажучи вже про хірургічний інвентар.
  • У косметологічних кабінетах, а також в тату-салонах, так як багато процедур мають на увазі глибоке проникнення під шкіру (ін’єкції, татуювання, манікюр і так далі). Відповідно ризик отримати зараження сильно збільшується. Через кров передаються такі важко виліковується захворювання як вірусні гепатити В і С, а також ВІЛ.
  • Місця великого скупчення народу. Якщо це школа або дитячий садок – тоді про дезінфекцію там подбає обслуговуючий персонал, який забезпечить чистоту підлоги, поверхонь, громадських туалетів. Але про свою безпеку, наприклад, в громадському транспорті варто дбати самостійно: варто уникати триматися за поручні, з собою носити антисептики для рук або вологі серветки, а по приходу додому завжди мити руки з милом.

Автор: Вікторія Халімон